V Lyngu
Lužní les v nivě řeky Olzy (Olše) s výskytem řady vzácných druhů živočichů. Porosty se rozkládají na levém břehu Olzy. Součástí pozemků i částečně regulovaný potok Mlýnka, levostranný přítok Olzy, malý kousek vlastní řeky, zpustlý sad a malé bezlesé enklávy.
Význam
Lužní porosty s přirozenou druhovou skladbou dřevin (především topoly, vrby a duby, v keřovém patře střemchy…) jsou domovem řady vzácných živočichů – mimo jiné více jak čtyř desítek druhů brouků, uvedených v Červeném seznamu (průzkumem v roce 2022 překvapivě nebyl potvrzen předpokládaný výskyt páchníka hnědého, který se vyskytuje v okolí), minimálně dvou druhů „velkých“ střevlíků (rod Carabus), kuňky žlutobřiché, morčáka velkého, orla mořského, datla černého či sluky lesní. Z botanického pohledu jde na části lokality o klasickou hájovou květenu s plicníkem tmavým, kostivalem hlíznatým, kakostem hnědočerveným, hluchavkou skvrnitou či podbílkem šupinatým, na jiných místech jsou porosty česneku medvědího. Z vzácnějších druhů zde lze nalézt krtičník hlíznatý, měsíčnici vytrvalou či sněženku podsněžník. Významná je existence několika starých stromů „čistého“ topolu černého.
Pozemky jsou součástí ptačí oblasti Heřmanský stav – Odra – Poolší a evropsky významné lokality Niva Olše – Vernéřovice.
Historie
Ještě v 1. polovině 20. stol. zde byly převážně pastviny s rozptýlenou zelení, která dnes tvoří kostru lesních porostů. Během 2. pol. 20. století se zde samovolně vytvořil lužní les, který dnes patří k nejhodnotnějším luhům v oblasti.
Pozemky, které se staly základem „soukromé rezervace“, patřily firmě, která se dostala do likvidace a svůj majetek musela rozprodat. Byla si vědoma přírodní hodnoty těchto pozemků a proto je nabídla Českému svazu ochránců přírody. Jelikož z okolí v té době již byly známy případy, kdy podobné porosty byly zcela vykáceny (administrativně nejde o les!), neváhali jsme ani chvíli a roku 2008 koupili v rámci kampaně Místo pro přírodu téměř 1,5 ha pozemků, rozdělených do dvou samostatných částí.. Roku 2018 byla lokalita rozšířena o dalších více jak půl hektaru pozemků, které pro účely ochrany přírody darovala paní Lenka Boturová. Další 3 hektary pozemků byly přikoupeny v roce 2019, další výkup (spoluvlastnictví) proběhl v roce 2021 a zatím poslední (2,7 ha) v roce 2023. Vykoupené pozemky tvoří v současné době čtyři oddělené enklávy o rozloze 15 ha.
Lokalitu měl z počátku ve správě Pozemkový spolek Olza, roku 2017 převzal péči Pozemkový spolek Cieszynianka.
Péče o lokalitu
Porosty jsou ponechávány více méně v bezzásahovém režimu, pouze jsou prováděny drobná opatření ke zvyšování hnízdních možností ptactva (instalace ptačích budek, umělých hnízdních nor…). Na jaře 2023 bylo díky finanční podpoře Nadačního fondu Veolia a Norských fondů realizováno vytvoření třech mělkých periodických tůní, především jako biotop pro kuňku obecnou a pro zasakování srážkové vody. Invazivní rostliny (křídlatka, netýkavka žláznatá) jsou redukovány pouze ve velmi omezené míře, neboť cenné fenomény lokality neohrožují a lokální zásahy bez řešení problému v celém povodí nemají valný význam.
Přístup
Lokalita leží severně od Dětmarovic, za areálem elektrárny. Chcete-li lokalitu navštívit, můžete areál elektrárny obejít buď zleva směrem k areálu štěrkovny a za kolejištěm vlečky vpravo po bývalé rybniční hrázi (přírodní památka Niva Olše – Věřňovice), nebo zprava po cyklotrase č. 6257. Severozápadní část lokality leží při břehu Mlýnky, v bezprostředním okolí cyklostezky, a je označena informační cedulí. střední část – fakticky nepřístupnou, neb zde nejsou žádné cesty – tvoří lesní porost asi 300 m jihovýchodněji, proti proudu Olše. Třetí, jihovýchodní částí prochází cesta, které se od cyklostezky odpojuje na východním okraji areálu elektrárny a od pobřežní cesty při Olze nedaleko pod místem, kde se řeka stává státní hranicí.
Zobrazit místo V Lyngu na větší mapě
Další informace
- průzkum brouků na lokalitě 2022
- reportáž v pořadu „Přidej se“
- článek v časopise Krása našeho domova (podzim 2008)
O lokalitu pečuje Pozemkový spolek Cieszynianka, ZO ČSOP Cieszynianka, Dolní Marklovice 58, 735 72 Petrovice u Karviné, tel.: 733 384 944, e-mail: cieszynianka.csop@email.cz.