Sedmihorské mokřady
Slatiniště v nivě toku Libuňky. Společenstva rákosin a vysokých ostřic tu střídají lesíky tvořené nálety vrb a olší. Vodní poměry v části ovlivňují odvodňovací kanály vybudované v minulosti.
Význam
Centrální část je silně podmáčená, s prameništi a bažinami, v západní části se nachází odvodňovací kanály. Jsou zde rozlehlé porosty rákosu a kopřiv. Východní část tvoří ostřicové louky se solitéry vrb. Po znefunkčnění meliorací má lokalita velký potenciál z hlediska ornitofauny a batrachofauny. Je jednou z nejzachovalejších mokřadních lokalit na toku Libuňky i Žehrovky. Cenný je zejména ornitologicky (zaznamenáno zde přes 120 druhů ptáků, mimo jiné slavík modráček, jeřáb popelavý, bekasina otavní či dva druhy chřástalů), z botanického hlediska zajímavý výskyt potočnice lékařské.
Historie
Ve 13.-14. století se zde nacházely rybníky, do 50. let 20. století byly všude v nivě ručně sečené louky. V 70. letech proběhly rozsáhlé meliorace. Od 80. let se od hospodaření ustoupilo a začala sukcese. V roce 2019 vznikl při ČSOP Bukovina Pozemkový spolek Sedmihorské mokřady, který začal jednat s vlastníky o připravované rozsáhlé revitalizaci západní části lokality.
Péče o lokalitu
V západní části lokality, které se týkají prováděné výkupy, připravuje pozemkový spolek rozsáhlou revitalizaci, zahrnující zejména odstranění meliorace a vytvoření soustavy tůní.
Přístup
Lokalita se nachází cca 1 km od vlakové zastávky Karlovice-Sedmihorky směrem na Turnov, mezi silnicí/železnicí a Libuňkou.
Zobrazit místo Sedmihorské mokřady na větší mapě
Další informace
O lokalitu pečuje Pozemkový spolek Sedmihorské mokřady, ZO ČSOP Bukovina, Granátová 1900, Turnov, 51101, tel.: 739 425 076, e-mail: sedmihorske.mokrady@gmail.com.